Czy istnieje w Polsce szkoła magii?
Bezpłatne oprogramowanie do analiz statystycznych to programy wykorzystywane w codziennej pracy przez naukowców, analityków, nauczycieli, studentów oraz uczniów. Dzięki zaawansowanym programom można nie tylko przeanalizować ogrom danych, ale i także przedstawić je w atrakcyjnej formie. Które aplikacje są najpopularniejsze?
Na polskich uczelniach króluje bezpłatne oprogramowanie do analiz statystycznych – Statistica. Bezpłatne – dla osób, które posiadają klucz licencyjny. Program Statistica jest dedykowany zarówno pracownikom naukowym, jak i osobom ze świata biznesu oraz pracownikom innych firm. Program umożliwia sprawną analizę danych, tworzy wykresy, a także pozwala w łatwy sposób tworzyć bazy danych i nimi zarządzać.
Statistica pozwala stosować popularne metody statystyczne, takie jak testy korelacji, testy t, czy analiza regresji. Umożliwia także wykonywanie testów nieparametrycznych. Z pomocą programu można planować doświadczenia oraz wykonywać analizy typu ANOVA. Licencja akademicka jest dedykowana studentom oraz pracownikom uczelni, by ją otrzymać, należy się zgłosić do osoby odpowiedzialnej w danej placówce za instalowanie oprogramowania.
Statgraphics to obok Statistica kolejny popularny program do tworzenia analiz statystycznych. Co więcej, jest on całkowicie darmowy. Program nadaje się zarówno do zadań biznesowych, jak i dla osób, które prowadzą zaawansowane badania naukowe. Aplikacja umożliwia wykonywanie prostych analiz, tworzenie statystyk opisowych oraz analizę z użyciem takich testów jak korelacje i regresje, ANOVA, czy testy nieparametryczne.
Poza wyżej wspomnianymi aplikacjami, w Polsce jest dostępnych także kilka innych programów statystycznych. Spośród nich warto wypróbować PSPP, czyli Perfect Statistics Professionally Presented. Program stanowi bezpłatny odpowiednik popularnego oprogramowania statystycznego SPSS i posiada bardzo podobny interfejs oraz funkcjonalności.
Inne oprogramowanie, które jest dostępne bez licencji to R. Aplikacja ta jest znana w środowisku statystycznym, w środowisku akademickim raczej rzadziej się z niej korzysta. Program umożliwia wykonanie testów parametrycznych i nieparametrycznych, umożliwia także estymowanie punktowe i przedziałowe oraz analizowanie korelacji i regresji w zbiorze danych.