Czy istnieje w Polsce szkoła magii?
Kończy się pierwszy etap studiów. Przeczuwasz, że egzaminy raczej powinieneś zdać. Pozostaje jeszcze tylko jedno zmartwienie: obrona. Jak dobrze napisać wstęp pracy licencjackiej, czyli kamień milowy do ukończenia studiów I stopnia? Zapraszamy do lektury.
Wstęp, choć króciutki, jest jednym z ważniejszych elementów pracy dyplomowej. To w nim zawieramy streszczenie treści prezentowanych w późniejszym tekście oraz opis źródeł, z których korzystaliśmy. Tam wyjaśniamy również, dlaczego piszemy o tym właśnie temacie. Jest wprowadzeniem i ma zachęcać czytelnika do dalszej lektury. Powinien być podzielony na części, jak i cała praca – jeden akapit to jeden rozdział. W skrócie: ma być czytelny i uporządkowany. Przede wszystkim należy go też dobrze napisać – jego estetyka może zadecydować o podniesieniu czy obniżeniu oceny z samej obrony tytułu.
Pisząc wprowadzenie, musimy zachować chronologiczność i porządek wprowadzanych treści. Dobrze napisany wstęp ma następującą kolejność:
Jeśli chcesz napisać dobry wstęp do pracy, pamiętaj, że nie możesz go zbagatelizować. Zacznij go pisać po napisaniu już większości lub całości pracy. Następnie celem sprawdzenia poprawności stylistycznej i gramatycznej, kilka razy sam go przeczytaj. Najlepiej, jakby po Tobie sprawdził go ktoś inny: z Twojej rodziny czy przyjaciół. Pamiętaj, że jest to najczęściej czytany fragment i wizytówka Twojego licencjatu i Ciebie samego.