Czy istnieje w Polsce szkoła magii?
Szkoły doktorskie 2019 rozpoczęły swoją działalność w październiku tego roku. Co się zmieniło? Jak wyglądają obecnie studia doktoranckie? Kto ma szanse, by się dostać na studia III stopnia? Zapraszamy do lektury!
Do szkoły doktorskiej może zostać przyjęta osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra albo równorzędny i wyróżniła się w trakcie studiów osiągnięciami naukowymi.
Rekrutacja ma formę konkursu, oceniany jest dorobek naukowy kandydata w postaci:
Jednym z elementów rekrutacji jest także rozmowa kwalifikacyjna. W trakcie rozmowy kandydat może zostać poproszony o przedstawienie się w języku angielskim, a także o wygłoszenie autoprezentacji obejmującej zainteresowania badawcze i dotychczasowe osiągnięcia naukowe. Dodatkowym elementem jest rozmowa na temat wybranego przez Kandydata artykułu anglojęzycznego, zgodnego pod względem dyscypliny z programem studiów w szkole doktorskiej.
Kształcenie w szkole doktorskiej jest bezpłatne, mimo to rekrutacja na pierwszy rok studiów w szkołach doktorskich nie obyła się bez problemów. Zaproponowane bowiem stawki stypendialne i tak są o wiele niższe, niż aspirujący doktoranci otrzymaliby na rynku pracy.
Drugi problem to sytuacja obecnych doktorantów. Wiele miejsc zostało zajętych przez kandydatów, którzy już byli wcześniej na studiach doktoranckich i mają większy dorobek naukowy niż osoby, które dopiero ubiegają się o przyjęcie na I rok.
Szkoły doktorskie 2019 to mała rewolucja w stypendiach. Zgodnie z nowymi zasadami każdy uczestnik studiów doktoranckich ma zagwarantowane stypendium w wysokości 2 100,00 złotych. W połowie studiów doktoranckich może on otrzymać wyższe stypendium w wysokości 3 200,00 złotych, o ile otrzyma pozytywną ocenę śródokresową.
Szkoły doktorskie to szkoły interdyscyplinarne, kształcenie przebiega według indywidualnego toku, pod opieką wyznaczonego promotora. Co jeszcze się zmieniło?