Czy istnieje w Polsce szkoła magii?
Studia na Wydziale Elektrycznym dają ogromne możliwości i perspektywy pracy w późniejszym dorosłym życiu, nie tylko na stanowisku elektryka. Co warto o nich wiedzieć? Jak wygląda rekrutacja? Zapraszamy do lektury!
Studia elektryczne można realizować na uczelniach technicznych, czyli Politechnikach. Kierunki elektryczne oferują uczelnie znajdujące się w dużych miastach, takich jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Gdańsk i Gdynia, ale nie tylko. Można je studiować także w Białymstoku, Chełmie, Kaliszu, Pile, Zielonej Górze, Kielcach czy Opolu. Najpopularniejsze uczelnie, na których można się kształcić w tym kierunku to Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Częstochowska. Nauki techniczne można zagłębiać także na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
Aby się zarekrutować na kierunki techniczne związane z urządzeniami elektrycznymi, należy radzić sobie dobrze z takich przedmiotów jak matematyka, informatyka oraz fizyka. Konkurs świadectw obejmuje zazwyczaj te przedmioty oraz wynik egzaminu maturalnego z języków obcych. Na niektórych uczelniach dodatkowo może się odbyć także rozmowa kwalifikacyjna.
W trakcie studiów uczestniczy się w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych laboratoriach. Przedmioty, z którymi mają do czynienia studenci kierunków przygotowujących do zawodu elektryka i nie tylko to między innymi:
Studia te umożliwiają także zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu:
Absolwent kierunków takich jak elektryka, czy elektrotechnika może podjąć pracę zawodową w zakładach oraz jednostkach projektowych i konstrukcyjnych przemysłu elektrotechnicznego. Praca ta wiąże się jednak z wieloma niebezpieczeństwami, dlatego sam dyplom ukończenia studiów najczęściej nie wystarczy.
Praca na stanowisku elektryka lub pokrewnych wiąże się z szeregiem niebezpieczeństw. Osoba pracująca przy przewodach elektrycznych i pod napięciem może zostać narażona na przypadkowe porażenie prądem elektrycznym. Może jej także grozić ekspozycja na zbyt wysoką temperaturę oraz różne urazy i uszkodzenia wskutek upadków z dużych wysokości. Dlatego też, by podjąć pracę w zawodzie elektryka i pokrewnych, należy wyrobić odpowiednie uprawnienia, tzw. uprawnienia SEP.
Uprawnienia SEP mają na celu przygotować do pracy na stanowisku elektryka i nie tylko. Są one konieczne dla wszystkich osób, które przebywają lub pracują w bliskim otoczeniu urządzeń, sieci i instalacji elektrycznych. Zarówno dla tych zajmujących się obsługą i eksploatacją urządzeń, jak i dla tych, których zadaniem jest nadzorowanie podległych pracowników pracujących pod napięciem.
Uprawnienia elektryczne SEP odnawia się co 5 lat. Szkolenie SEP obejmuje między innymi takie zagadnienia, jak:
Kurs elektryka online 1 kV można wyrobić w wielu placówkach w Polsce. Z reguły na taki kurs wysyła pracownika pracodawca, ale w niektórych sytuacjach może się zdarzyć, że na danym stanowisku będą już wymagane kwalifikacje SEP. W takiej sytuacji, przed przystąpieniem do pracy należy wyrobić specjalistyczny kurs.
Ze strony Uprawnienia-G1.pl możemy się dowiedzieć, że cena kursów SEP zależy od ich zakresu, a także od tego, ile osób bierze udział w danym szkoleniu. Pojedynczy egzamin (z dozoru lub eksploatacji urządzeń energoelektrycznych) kosztuje 225 złotych brutto. Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze cenę szkolenia. Zazwyczaj oscyluje ona w okolicach 270 – 400 złotych.
Artykuł powstał we współpracy ze stroną https://uprawnienia-g1.pl.