Czy istnieje w Polsce szkoła magii?
Konieczność ich zrobienia jest obowiązkiem każdego studenta piszącego pracę dyplomową. Ich poprawność jest sprawdzana pod każdym kątem przez promotora. Jak robić przypisy w pracy magisterskiej i nie popaść przy tym w depresję – podpowiadamy w niniejszym artykule.
Na początku pamiętaj, że musisz zapisywać każde źródło, z którego korzystasz, pisząc pracę dyplomową. Nie ważne, czy to strona internetowa, książka lub czasopismo. Zapisuj tytuł, autora, wydawnictwo, rok i miejsce wydania oraz stronę, z której czerpałeś wiedzę. Jeśli nie chcesz szukać brakującego tytułu na szybko – nie możesz o tym zapominać. Najlepiej będzie, jeśli od razu robiąc notatki, wstawisz przypisy w swoim arkuszu tekstowym. Cała czynność jest bardzo prosta:
Przypisy będą numerować się same. Jeśli nie chcesz się pogubić najlepiej od razu poprawnie wpisywać dane dotyczące tekstu źródłowego.
Kolejność informacji i elementy wymagane będą zależały od tego, z czego korzystamy. Poniżej przedstawiamy poprawnie stworzony opis najpopularniejszych tekstów źródłowych.
Jeśli książka ma dwóch lub więcej autorów, podajemy oba nazwiska. Zachowujemy taką kolejność, jaką podano na publikacji.
Jeśli cytujemy tylko artykuł z pracy zbiorowej, należy przed jej tytułem podać inicjał imienia autora danej publikacji oraz jego nazwisko i tytuł (kursywą). Następnie po przecinku dopisać „w:”. Następnie opisać całą pracę zbiorową jak przedstawiono wyżej.
Jeśli podany jest autor – należy podać jego inicjał imienia i nazwisko przed tytułem artykułu.
Tworząc przypisy, pamiętaj o kolejności wprowadzanych treści oraz o ilości informacji, których podanie jest niezbędne. Nie zapominaj, że cytując więcej niż jedną książkę danego autora, skrót „Op. cit” będzie mylący. Wtedy należy podać chociaż pierwsze słowo z tytułu, które pozwoli rozróżnić publikacje.