Projektowanie opakowań – na czym polega ta praca?

Niniejszy artykuł pod tytułem Kurs WordPress krok po kroku nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Kurs WordPress krok po kroku należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Projektowanie opakowań to praca dla osób, które nie boją się nowoczesnego oprogramowania, są kreatywne, mają zdolności techniczne i posiadają bardzo dobre wyczucie harmonii i kompozycji. Kto może podążyć tą ścieżką? Jakie są wymagania? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Projektowanie opakowań – na czym polega?

Projektowanie opakowań to jedna z lepiej rozwijających się branży w Polsce. Firmy produkujące opakowania są na rynku już dobrych kilkanaście lat i wciąż poszukują większej ilości rąk do pracy, ponieważ wytwarzany przez nie produkt cieszy się dużym zapotrzebowaniem w różnych branżach.

Projektowanie opakowań może polegać na tworzeniu opakowań z tektury falistej, przygotowywaniu wypełnień, wytwarzaniu plastikowych materiałów reklamowych oraz tworzeniu różnorodnych systemów prezentacyjnych. To praca, która łączy w sobie umiejętności analityczne, zdolności manualne i kreatywność!

Projektowanie opakowań – kto może w ten sposób pracować?

Aby pracować w branży projektowania opakowań, należy wykazać się znajomością wielu różnych zagadnień oraz technik. Mile widziane jest wykształcenie wyższe (np. uczelnia artystyczna i kierunek wzornictwo przemysłowe).

Przydatna będzie:

  • wiedza oraz doświadczenie w branży poligrafii,
  • znajomość środowiska konstrukcyjnego CAD (umiejętność projektowania opakowań w programie Auto Cad lub Artios CAD),
  • umiejętność tworzenia wizualizacji projektowych (np. w programach Cinema, V-Ray lub 3D Studio MAX Design),
  • znajomość obsługi programów graficznych (np. Adobe Illustrator, Adobe Photoshop lub Corel Draw),
  • znajomość najnowszych technik graficznych oraz programów 3D.

Jeśli chodzi o tzw. kompetencje miękkie, konieczne będą:

  • dobra organizacja pracy własnej,
  • odpowiedzialność i sumienność,
  • umiejętność współpracy w grupie lub samodzielnie na stanowisku pracy (w zależności od stanowiska),
  • wysoki poziom dbania o szczegóły.

Ile zarabia projektant opakowań? Czy to trudna praca?

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez portal Pracuj.pl konstruktor opakowań może zarabiać przeciętnie około 5000 zł brutto. Portal Wynagrodzenia.pl podaje, że ponad 25% osób pracujących na tym stanowisku zarabia więcej niż 6 500 złotych brutto. Czy taka praca jest trudna?

Współczesne projektowanie opakowań jest nieco prostsze niż kiedyś. O ile klient nie zdecyduje się na zamówienie niestandardowe, proces twórczy w dużej mierze jest powtarzalny, często też jest uproszczony i zautomatyzowany. Wiele zależy od specyfiki danego produktu, czyli opakowania oraz jego przeznaczenia.