Programy komputerowe dla studentów, które mogą uratować Ci życie

Niniejszy artykuł pod tytułem Kurs WordPress krok po kroku nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Kurs WordPress krok po kroku należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Programy komputerowe dla studentów są wręcz nieocenionym dobrodziejstwem. Pomogą w zaliczeniu danego przedmiotu, przyśpieszą proces nauki czy pracę nad danym projektem. Jakie z nich najlepsze? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Najlepsze programy komputerowe dla studentów

Edytory tekstów

Pozwolą na tworzenie plików tekstowych: nie tylko notatek czy prac na zaliczenie. To właśnie za ich pomocą stworzysz pracę dyplomową. Umożliwiają odpowiednie ustawienie interlinii, czcionki, stylu akapitu czy marginesów – wszystko według aktualnych wymogów uczelni.

 • Microsoft Office Word- nie jest to program darmowy, ale na niektórych uczelniach, np. na Uniwersytecie Jagiellońskim Pakiet Microsoft Office jest udostępniany za darmo studentom. Muszą oni zalogować się na własne konto w systemie obsługi studiów, a następnie pobrać program – aktywny on będzie przez 1 rok.
 • OpenOffice Writer – jest to najpopularniejsza darmowa wersja edytora tekstów.
 • LibreOffice Writer- również darmowy edytor.
 • Notepad ++ – prosty w obsłudze edytor, który znajduje zastosowanie przede wszystkim w programowaniu.

Arkusze kalkulacyjne

Pozwalają na tworzenie różnych zestawień, a następnie porównywanie ich i analizę wyników. Za ich pomocą stworzymy także wykresy, wyliczenia, tablice przestawne i wiele, wiele innych.

 • Excel – płatny program, część pakietu Microsoft Office.
 • LibreOffice Calc – darmowa wersja.
 • OpenOffice Calc – program również darmowy.

Programy do tworzenia prezentacji

Na studiach prezentacje czy slajdy tworzy się praktycznie co chwil. Zastosowanie mają jako przygotowanie do zajęć albo jest to forma zaliczenia danego przedmiotu.

 • PowerPoint – część pakietu Microsoft Office.
 • Impress – część pakietu OpenOffice.
 • LibreOffice Impress – darmowa wersja.

Najlepsze programy komputerowe dla studentów – tworzenie grafik

Programy graficzne pozwolą na szeroko pojętą edycję zdjęć oraz tworzenie obrazów czy wykresów za pomocą tzw. grafiki wektorowej. Jest to narzędzie niezbędne nie tylko studentom kierunków związanych z fotografią czy reklamą. Najczęściej nie są to darmowe programy, ale można spotkać się z wersją edukacyjną, jak w przypadku Microsoft Office – udostępnianą studentom poprzez uczelnię.

 • Adobe Photoshop
 • Adobe Illustrator
 • CorelDRAW

Występują również darmowe substytuty tych programów – zastępcą Photoshopa (edytora zdjęć) będzie GIMP, natomiast jeśli chcemy za darmo tworzyć grafiki wektorowe zamiast Corel’a pobierzmy Inkscape’a. W darmowym pakiecie OpenOffice również znajdziemy aplikację do edycji grafiki – DRAW.

Jak widać, programy komputerowe dla studentów są rzeczą niezbędną. Za niektóre użytkownik musi ponieść dość wysoką opłatę. Wiadomą jest rzeczą, że na studiach liczy się każdy grosz. Warto więc sprawdzić, czy Twoja uczelnia nie oferuje darmowych wersji edukacyjnych. Jeśli nie, kolejnym krokiem będzie poszukanie darmowej alternatywy flagowych arkuszy kalkulacyjnych, edytorów tekstów czy innego oprogramowania.