Czy istnieje w Polsce szkoła magii?
Medycyna to marzenie wielu osób, które w liceum obrały profil ścisły lub przyrodniczy. Jak wyglądają studia medyczne? Rozwiejemy wasze wątpliwości!
Studia medyczne, podobnie jak prawo, to jedne z dłużej trwających kierunków. Na medycynie nie ma czegoś takiego jak licencjat i nie można jej skończyć w 3 lata. Jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim trwają 6 lat. Mniej więcej do połowy mają one charakter czysto teoretyczny – nie brakuje przedmiotów takich jak anatomia, biochemia, czy fizjologia człowieka.
Druga połowa studiów to zajęcia w klinikach i szpitalach. W trakcie studiów odbywa się także bezpłatne praktyki na oddziale szpitalnym. Dopiero po zakończeniu studiów, odbyciu rocznego stażu i zdaniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego absolwent zostaje przyjęty na konkretną specjalizację.
Studenci medycyny znani są z tego, że mało śpią i wcale nie wynika to z dużej ilości imprez, tylko z nagromadzenia materiału do nauki. Wybierając się na medycynę, warto mieć świadomość, że nie będzie łatwo, a ilość kolokwiów w ciągu jednego tygodnia będzie oscylować wokół 5, każde z innego materiału.
Na kierunku lekarskim studenci mają do czynienia między innymi z takimi specjalizacjami jak:
Dopiero po zakończeniu studiów, zrealizowaniu rocznego płatnego stażu i zdaniu na ocenę pozytywną LEKu możliwe jest podjęcie zawodu jako specjalista w danej dziedzinie. Absolwenci kierunków lekarskich z reguły nie mają problemu ze znalezieniem pracy, zarówno w publicznych, jak i w niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej.
Po medycynie możliwe jest także dalsze kontynuowanie edukacji, np. w formie studiów doktoranckich, studiów podyplomowych lub w ramach pracy w ośrodkach badawczo-rozwojowych. Aby być dobrym lekarzem, trzeba się ciągle rozwijać. To praca, która jest obarczona ogromną odpowiedzialnością i w czasie której trzeba się ciągle uczyć. Nie bez powodu zawód ten jest uważany za jeden z najtrudniejszych!