Mnemotechniki – sprawdź, jak szybko się uczyć!

Niniejszy artykuł pod tytułem Kurs WordPress krok po kroku nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Kurs WordPress krok po kroku należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Chcesz się dowiedzieć, jak szybko się uczyć i poprawić koncentrację oraz pamięć? Musisz koniecznie poznać mnemotechniki! W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na czym one polegają!

Jak szybko się uczyć? Na czym polegają mnemotechniki?

Mnemotechniki to sposoby i techniki, które ułatwiają zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie ważnych informacji. Twórcą mnemoniki jest Symonides z Keos. To on jako pierwszy zastosował pałac pamięci (inaczej metoda loci). To metoda, w której elementy do zapamiętania należy umiejscowić za pomocą wyobraźni w dowolnym budynku / pokoju / miejscu. Następnie, spacerując po danym obszarze (pałacu pamięci), można w szybki sposób odtworzyć dany fragment tekstu, listę, czy nawet cały wykład.

Jak szybko się uczyć? Mnemotechniki mogą w tym pomóc!

Wyróżnia się:

  • Mnemotechniki proste,
  • Pałac Pamięci,
  • Łańcuchowa metoda skojarzeń,
  • Metoda haków pamięciowych,
  • Główny system pamięciowy,

W dzisiejszym artykule skupimy się na tych pierwszych, czyli najłatwiejszych do opanowania mnemotechnikach.

#1 Metoda pierwszych liter

Metoda pierwszych liter pomaga zapamiętać wiele różnych elementów, w konkretnej kolejności. W ten sposób możemy zapamiętać między innymi kolejność planet Układu Słonecznego lub kolejność cyfr rzymskich. Pierwsze litery wyrazów, które chcemy zapamiętać (Wenus, Ziemia itd…) posłużą nam do stworzenia słów (tzw. akrostychów) składających się na łatwe do zapamiętania zdanie.

Przykład: Lepki Cukierek Dla Mamy, czyli L (50), C (100), D (500) i M (1000).

#2 Rymowanki

To chyba jedna z najpopularniejszych mnemotechnik, pomocna zwłaszcza przy nauce anatomii. Im bardziej śmieszny wierszyk, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się zapamiętać trudne nazwy.

Przykład: „Łódka płynie, księżyc świeci, trójgraniasty groszek leci. Na trapezie, trapeziku wisi główka na haczyku”, czyli kości nadgarstka wymienione w ich anatomicznej kolejności

#3 Akronimy

Akronimy to metoda polegające na stworzeniu nowego słowa z pierwszych liter słów, które chcemy zapamiętać. Mogą one być sensowne lub pozbawione sensu.

Przykład: ADEK, czyli lista witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

#4 Piktogramy

To metoda mnemotechniczna, której warto nauczyć dzieci i młodzież. Technika ta polega na przedstawieniu słów (piosenki, wiersza) lub fragmentu tekstu w postaci prostych ilustracji. Piktogramy można narysować, stworzyć programie graficznym lub po prostu wyciąć z kolorowej gazety.