Czy istnieje w Polsce szkoła magii?
Chcesz się dowiedzieć, jak szybko się uczyć i poprawić koncentrację oraz pamięć? Musisz koniecznie poznać mnemotechniki! W dzisiejszym artykule podpowiadamy, na czym one polegają!
Mnemotechniki to sposoby i techniki, które ułatwiają zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie ważnych informacji. Twórcą mnemoniki jest Symonides z Keos. To on jako pierwszy zastosował pałac pamięci (inaczej metoda loci). To metoda, w której elementy do zapamiętania należy umiejscowić za pomocą wyobraźni w dowolnym budynku / pokoju / miejscu. Następnie, spacerując po danym obszarze (pałacu pamięci), można w szybki sposób odtworzyć dany fragment tekstu, listę, czy nawet cały wykład.
Wyróżnia się:
W dzisiejszym artykule skupimy się na tych pierwszych, czyli najłatwiejszych do opanowania mnemotechnikach.
Metoda pierwszych liter pomaga zapamiętać wiele różnych elementów, w konkretnej kolejności. W ten sposób możemy zapamiętać między innymi kolejność planet Układu Słonecznego lub kolejność cyfr rzymskich. Pierwsze litery wyrazów, które chcemy zapamiętać (Wenus, Ziemia itd…) posłużą nam do stworzenia słów (tzw. akrostychów) składających się na łatwe do zapamiętania zdanie.
Przykład: Lepki Cukierek Dla Mamy, czyli L (50), C (100), D (500) i M (1000).
To chyba jedna z najpopularniejszych mnemotechnik, pomocna zwłaszcza przy nauce anatomii. Im bardziej śmieszny wierszyk, tym większe prawdopodobieństwo, że uda nam się zapamiętać trudne nazwy.
Przykład: „Łódka płynie, księżyc świeci, trójgraniasty groszek leci. Na trapezie, trapeziku wisi główka na haczyku”, czyli kości nadgarstka wymienione w ich anatomicznej kolejności
Akronimy to metoda polegające na stworzeniu nowego słowa z pierwszych liter słów, które chcemy zapamiętać. Mogą one być sensowne lub pozbawione sensu.
Przykład: ADEK, czyli lista witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
To metoda mnemotechniczna, której warto nauczyć dzieci i młodzież. Technika ta polega na przedstawieniu słów (piosenki, wiersza) lub fragmentu tekstu w postaci prostych ilustracji. Piktogramy można narysować, stworzyć programie graficznym lub po prostu wyciąć z kolorowej gazety.