Jak ubiegać się o akademik na polskich uczelniach?

Niniejszy artykuł pod tytułem Kurs WordPress krok po kroku nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Kurs WordPress krok po kroku należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zaczynają się studia – najlepszy okres życia. Nadszedł czas przeprowadzki z rodzinnego domu. Trzeba więc znaleźć miejsce do zamieszkania. Większość uczelni oferuje możliwość wynajęcia miejsca w domu studenckim. Na pytanie, jak ubiegać się o akademik, odpowiemy w poniższym artykule.

Jak ubiegać się o akademik na polskich uczelniach w pięciu krokach

Poniżej przedstawiamy 5 kroków będących przewodnikiem po tym, jak ubiegać się o akademik na polskich uczelniach.

1. Złóż papiery na studia i przeczytaj wszelkie dokumenty uzyskane przy tej okazji w sekretariacie

W otrzymanych papierach mogą znajdować się ważne informacje o sposobach składania wniosku o miejsce w domu studenckim.

2. Zaloguj się do elektronicznego systemu

Na większości polskich uczelni wniosek o akademik wypełnia się drogą elektroniczną. Login i hasło pierwszego logowania do systemu (np. USOS) nowo przyjęty student otrzymuje po dokonaniu wpisu na studia w sekretariacie.

3. Zgromadź niezbędne dokumenty

Wypełnienie wniosku o akademik zajmie nie więcej niż 10 minut, ale jest jeden szkopuł. Do poprawnego wypełnienia formularza potrzebna będzie masa dokumentów dodatkowych – zaświadczenia z Urzędu Skarbowego czy Urzędu Pracy, zaświadczenia uczącego się rodzeństwa ze szkół itp. Ich listę znajdziesz podczas wypełniania kolejnych etapów wniosku. Jeśli nie będziesz mógł czegoś wypełnić, nic się nie martw – system zapisze dotychczasową pracę i będziesz mógł kontynuować wypełnianie formularza w późniejszym terminie.

4. Zaakceptuj wypełniony wniosek

Zanim klikniesz „zapisz” upewnij się, czy wszelkie dane, kwoty, adresy itd. zostały wypełnione poprawnie.

5. Złóż wypełniony formularz

Można to zrobić osobiście, we właściwym Dziekanacie do spraw studiów na Twoim Wydziale, bądź skorzystać z usług pocztowych. Szczegóły znajdziesz na stronach www danych Wydziałów bądź w elektronicznych systemach obsługi studiów.

I tyle. Teraz wystarczy czekać na odpowiedź. Status rozpatrywania wniosku można sprawdzać na bieżąco, logując się na swój profil studenta.

Odmowna decyzja o przyznaniu miejsca – jak ubiegać się o akademik w takiej sytuacji

Jeśli w jakiejś sytuacji przegapiłeś terminy składania wniosku lub otrzymasz decyzję odmowną, masz jeszcze dwie szanse uzyskania miejsca:

  • odwołanie do organu wydającego decyzję (najczęściej 14 dni roboczych)
  • złożenie wniosku po tzw. blokadzie miejsc – dniu wyznaczającym koniec pierwszej tury kwaterowania na nowy rok akademicki – wszystkie miejsca, które są obecnie wolne, zostają przydzielone na nowo na początku października

Problemem wydaje się być przeżycie pierwszych paru dni bez dachu nad głową, ale od czego się ma znajomych. Plusem jest fakt, że w przypadku powtórnego złożenia wniosku na początku października decyzja wydawana jest tego samego dnia.

Odpowiedź na pytanie, jak ubiegać się o akademik na polskich uczelniach nie jest skomplikowana. W zupełności wystarczy poprawnie wypełniony wniosek i złożenie go w terminie. Kompletny formularz ze wszystkimi załącznikami – to już większy problem. Na szczęście na studia dostają się już dorośli ludzie, więc wszyscy powinni sobie z nim poradzić.