Czy istnieje w Polsce szkoła magii?
Praca dyplomowa skończona. Od obrony dzieli Cię jeszcze tylko sprawdzenie przypisów i listy użytych tytułów literackich. Odpowiedź na pytanie, jak przygotować bibliografię do pracy dyplomowej, przyniesie nasz artykuł.
Sporządzając listę tekstów źródłowych użytych w tekście pracy dyplomowej, należy pamiętać o odpowiedniej kolejności podawanych informacji. Opisy źródeł też będą się różnić między sobą w zależności czy opisujemy książkę, czasopismo, stronę internetową czy e-booka.
Poniżej przedstawiamy kolejność wprowadzanych informacji do opisu bibliograficznego w najczęściej używanych przypadkach. Omówimy przykład cytowania książek, czasopism, artykułów i norm prawnych.
Przykład: H. Sienkiewicz, Pan Wołodyjowski, Greg, Warszawa 1990
W opisie publikacji zbiorowej kolejność jest podobna, z tym że trzeba najpierw podać tytuł, dopiero później informacje o autorach z dopiskiem „red.”.
Przykład: M. Thomas, Analiza SWOT w przedsiębiorstwie, [w:] Współczesne zarządzanie, pod red. M. Jefferson, Oxford, Warszawa 1990
Opis całego czasopisma zaczniemy od jego autora, następnie tytułu, nazwy wydawnictwa, opisania zeszytu (rocznik, numer, tom), zakończymy zaś podaniem numeru ISSN (jeśli dotyczy). Jeśli podać chcemy konkretny artykuł w gazecie, opis bibliograficzny powinien zawierać dodatkowo nazwisko autora oraz jego tytuł.
Przykład: J. Kowalski, Zarządzanie w przedsiębiorstwie, Współczesne Zarządzanie, 2012, nr 12/6, ISSN 2234-6532
Wymagać on będzie podania jej numeru, roku i tytułu.
Przygotowanie bibliografii wydaje się być drobiazgowe i skomplikowane tylko na początku. Z czasem przypisy będziemy robić już automatycznie, całość zaś zajmować będzie coraz mniej czasu.
Poprawny zapis bibliograficzny składał się będzie z podania tytułu artykułu, adresu www oraz dopisku (dostęp z dnia …)
Zasady pisania bibliografii mogą ulegać zmianie. Dlatego warto corocznie sprawdzać ich wymogi. Informacje te są aktualizowane na stronach www Wydziałów, w zakładce dotyczącej obron prac dyplomowych.