Hipologia i jeździectwo – wyjątkowy kierunek studiów

Niniejszy artykuł pod tytułem Kurs WordPress krok po kroku nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Kurs WordPress krok po kroku należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Hipologia i jeździectwo to nowy kierunek studiów, który został uruchomiony także w Polsce. Jak wyglądają studia? Gdzie można studiować hipologię? Jak znaleźć pracę gdy już zdobędziemy dyplom? Podpowiadamy!

Hipologia i jeździectwo – jak wyglądają studia?

Studia na kierunku hipologia to studia, które mają na celu zapoznać z zasadami hodowli oraz użytkowania koni. Studia obejmują zarówno wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii koni, jak i metody wykorzystywania koni w rekreacji, agroturystyce i różnego rodzaju terapiach, a także historię rozwoju różnych ras. W ramach studiów studenci doskonalą także umiejętności z zakresu jazdy konnej.

Hipologia i jeździectwo – gdzie studiować?

Hipologię można studiować na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Studia te są prowadzone w trybie studiów I i II stopnia. Przedmioty, które należy zrealizować w ramach studiów to między innymi:

  • anatomia i fizjologia konia,
  • fizjologia pracy i higieny przemysłowej,
  • pierwsza pomoc weterynaryjna,
  • choroby koni,
  • żywienie i rozród koni,
  • medycyna sportowa w jeździectwie,
  • hipoterapia.

Od 2019 roku na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie można uczestniczyć także w studiach specjalistycznych prowadzonych w języku angielskim – horse usage. Moduły uwzględnione w tej specjalności mają na celu przygotować absolwentów do pracy na stanowiskach kierowniczych w zakresie hodowli i użytkowania koni. Po ukończeniu studiów mogą oni liczyć na dyplom w języku angielskim.

Dodatkowym miejscem, gdzie mogą się rozwijać studenci hipologii, jest działające przy Uniwersytecie Koło Naukowe i jego Sekcja Hipologiczna, warto zapoznać się także z działalnością Sekcji Jeździeckiej, której reprezentanci biorą udział w wielu prestiżowych zawodach sportowych.

Hipologia i jeździectwo – perspektywy po studiach

Po ukończeniu studiów z hipologii absolwent może pracować jako instruktor jazdy konnej, a także instruktor hipoterapii. Może dołączyć do Polskiego Związku Jeździeckiego, a także założyć własną stadninę, ośrodek jeździecki lub szkołę jazdy konnej. Absolwent hipologii może z sukcesem pracować w handlu, a także w branży suplementów i preparatów witaminowych dla koni, np. wykorzystywanych rekreacyjnie. Może także założyć własną działalność gospodarczą w zakresie hodowli i użytkowania koni.