Czy istnieje w Polsce szkoła magii?
Studia, studia … i po studiach. No właśnie, co teraz? Dostaje się dyplom, trzeba opuścić miejsce zajmowane w Domu Studenckim. Czy na pewno? A może w akademiku może mieszkać osoba, która nie studiuje? Odpowiedź przyniesie poniższy artykuł.
Studia to przez wielu określany najwspanialszy okres życia. Nie ma się wtedy jeszcze żadnych większych zobowiązań, rodziny, kredytów czy konkretnej pracy. Przeszkodą wydają się tylko zajęcia na Uczelni, ale nie na wszystkie trzeba chodzić.
Studiowanie zaczyna się tak naprawdę od momentu zamieszkania w akademiku. Duża część studentów mieszka w dormitoriach, oszczędzając tym samym kilkaset złotych miesięcznie, które musieliby zapłacić przy wynajmie mieszkania czy pokoju. A co po skończeniu studiów? Czy niepowtarzalna atmosfera domu studenckiego jest przeznaczona tylko dla aktywnie studiujących? Odpowiedzi szukaliśmy w akademikach największych polskich uczelni.
Uniwersytet Warszawski oferuje nie-studentom miejsca, które są obecnie wolne. O miejsca można się starać po upływie wszystkich tur zakwaterowań studenckich – czyli w połowie października.
Na najstarszym Uniwersytecie w Polsce niestety nie wynajmuje się miejsc w pokojach osobom bez statusu studenta. Wyjątek stanowi pozostawanie w związku małżeńskim ze studentem UJ, kiedy to można starać się o przydzielenie całego pokoju dwuosobowego.
Toruński Uniwersytet oferuje miejsce dla osób z zewnątrz. W akademiku może mieszkać osoba, która nie studiuje pod warunkiem, że pozostali współlokatorzy w danym pokoju wyrażą zgodę. Istnieje również możliwość wynajęcia pokoju 1-osobowego.
Słynne AGH udostępnia miejsca w swoich akademikach osobom, które status studenta już utraciły jedynie po uzyskaniu zgody Dyrektora Miasteczka Studenckiego. Wniosek o dalsze zakwaterowanie składa się drogą elektroniczną. Kwota za miejsce jest powiększona o 8 % VAT w stosunku do stawki studenckiej.
Niestety, regulamin uniwersytecki zabrania mieszkania osobom niestudiującym w swoich domach studenckich. Do wynajęcia są przeznaczone tzw. pokoje gościnne o standardzie hotelowym.
Olsztyńska uczelnia oferuje pokoje osobom, które obecnie nie posiadają już statusu studenta, tylko w wypadku wolnych miejsc w domach studenckich. Mieszkańcy tacy kwaterowani są głównie ze sobą lub z osobami z różnorakich wymian.
Wydawać by się mogło, że miejsce w domach studenckich przepada wraz z otrzymaniem dyplomu. Wystarczy jednak poszukać miasta, gdzie na lokalnej uczelni w akademiku może mieszkać osoba, która nie studiuje, np. w Warszawie czy Toruniu. W pozostałych przypadkach pozostaje wynajem mieszkania.