Czy elektryk to dobry zawód?

Niniejszy artykuł pod tytułem Kurs WordPress krok po kroku nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Kurs WordPress krok po kroku należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wiele osób zastanawia się, jaki wybrać zawód lub też na jakie zmienić swoje kwalifikacje, aby nie mieć problemu ze znalezieniem pracy. Ważnym czynnikiem jest też wysokość zarobków czy możliwość pracy na pełny etat w ramach umowy o pracę. Z zawodów technicznych popularny jest elektryk. Dlaczego jest to dobry wybór?

Jakie trzeba mieć wykształcenie?

Dużo osób wybiera to wykształcenie już w ramach szkoły zawodowej lub technikum. Można jednak zrobić kurs elektryka, który uzupełni wiedzę o tej dziedzinie. Zawsze warto mieć jednak nie tylko dyplom ukończenia szkoły czy kursu, ale i zdany egzamin państwowy. Może to być egzamin kwalifikacyjny organizowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich albo Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich. Czy sama wiedza z kursy wystarczy, aby pracować w zawodzie elektryka? Jak najbardziej. Jednak warto pokusić się również o zdanie egzaminu kwalifikacyjnego, do którego taki kurs również dobrze przygotuje.

Elektryk może też cały czas rozwijać swoje kompetencje przez zdobywanie nowych uprawnień. Między innymi można zdobyć:

  • uprawnienia budowlane,
  • uprawnienia rzeczoznawcy budowlanego,
  • uprawnienia audytora energetycznego,
  • uprawnienie w zakresie eksploracji,
  • uprawnienia biegłego sądowego,
  • uprawnienia specjalisty w zakresie zarządzania jakością energii elektrycznej.

Oczywiście uprawnienia również można zdobyć w ramach kursu elektryka lub też po jego ukończeniu, podjąć dalszą naukę, w kierunku, jaki wyda nam się najbardziej przydatny lub jest zgodny w wymaganiami w miejscu pracy, do jakiego mamy zamiar aplikować.

Praca elektryka – ile można zarobić?

W tym zawodzie zarobki są bardzo zróżnicowane. Przede wszystkim, jak w każdej pracy, im większe miasto, tym droższe są usługi elektryka. Szeregowy elektryk, który dopiero zaczyna pracę na etacie, na pewno może liczyć na minimalną pensję. Można jednak założyć własną działalność gospodarczą i pracować na zlecenie. Tutaj przedział zarobków zależy tylko do przedsiębiorczości elektryka. Jeśli jest na lokalnym rynku duże zapotrzebowanie na takie usługi, to i zarobki będą wysokie.

Zawsze na wyższą pensję mogą liczyć osoby, które mają doświadczenie zawodowe lub dodatkowe uprawnienia. Choćby audytor energetyczny, może pracować jako doradca przy nowych projektach, wystawiać świadectwa energetyczne obiektów lub po prostu brać udział w termomodernizacji. Średnie zarobki osoby z tymi uprawnieniami to dwukrotność minimalnej ustawowej pensji. A zatem jak widać warto zacząć pracę jako szeregowy elektryk, ale zdobywając nowe kwalifikacje można też powiększyć swoje zarobki.

Zapisz się już teraz na kurs elektryka SEP online.