Ile trwają studia magisterskie? Czy warto na nie iść?

Jeśli jesteś po licencjacie lub przymierzasz się do jednolitych studiów magisterskich, z pewnością zastanawia Cię, czy warto iść w tym kierunku. Ile trwają studia magisterskie? Czy warto na nie iść? Podpowiadamy!

Ile trwają studia magisterskie? W jakim trybie można je realizować?

Jeśli myślisz na poważnie o studiach, warto się zastanowić nie tylko nad kierunkiem, ale także nad ich trybem. Zastanawia Cię, ile trwają studia magisterskie? Wiele zależy od tego, co i jak chcesz studiować. Standardem na wielu polskich uczelniach są 3 – letnie studia licencjackie, czyli studia I stopnia, a następnie ich kontynuacja – 2 – letnie studia II stopnia.

W przypadku niektórych kierunków, takich jak np. weterynaria, kierunek lekarski lub prawo, mamy do czynienia z jednolitymi studiami magisterskimi, które trwają kilka lat. Decydując się na nie, związujemy się z uczelnią na dłuższy czas (chyba że zmienimy zdanie lub odpadniemy w ich trakcie).

Inna opcja to robienie magisterki w trybie zaocznym. Niestacjonarne studia magisterskie z reguły trwają od 2 do nawet 6 lat (w zależności od kierunku) i wiążą się z koniecznością opłat (tzw. czesne). Po ich zakończeniu można kontynuować naukę na studiach III stopnia, czyli studiach doktoranckich. Wysokość opłaty za rok może wynosić kilka tysięcy złotych, wiele uczelni oferuje możliwość zapłaty czesnego w ratach.

Ile trwają studia magisterskie? Czy warto na nie iść?

Po ukończeniu studiów licencjackich mamy wykształcenie wyższe, jednak jest to taki sam poziom, jaki reprezentują wszyscy inni studenci, którzy ukończyli dowolną uczelnię. Tytuł magistra to tytuł, który jest szanowany w wielu różnych krajach. Świadczy o tym, że naprawdę znamy się na danej dziedzinie i poświęciliśmy dodatkowe lata na studiowanie danego zagadnienia lub tematyki.

Wiele zależy od specyfiki branży, w której chcemy pracować. W niektórych zawodach pracodawca będzie wymagał wyższego wykształcenia magisterskiego, w innych nie będzie ono aż tak ważne. Przykładem jest informatyka, dobrą pracę w tym zawodzie można znaleźć bez tytułu magistra, po ukończeniu studiów I stopnia.

Jeśli myślisz jednak poważnie o rozwijaniu kariery zawodowej i nie chcesz przez całe życie być tylko podwładnym, warto pomyśleć o studiach II stopnia. To przepustka do tego, by kiedyś w przyszłości objąć stanowisko kierownicze lub menedżerskie!